page-icon

FASÁDNÍ OBKLADY

Po zavedení na náš trh v roce 2013 se Timbermax stále víc prosazuje jako bezúdržbová náhrada dřeva.

Důvody jsou dva, a to velmi jednoduché:

Timbermax skutečně vypadá jako dřevo

Timbermax je skutečně bezúdržbový díky absolutně nenasákavému samočistícímu povrchu

Timbermax EXCLUSIVE T200 Country

Dřevená fasáda časem degraduje působením pověternostních vlivů a působením slunečného záření. Existují kvalitní dřeviny, které při použití na fasádě vypadají přijatelně i bez údržby. Někomu se zešedlé dřevo, ktoré stratí barvu na slunečném místě už po roku líbí, ale je nutné pořádně si promyslet použití dřeva jako fasádního obkladu, protože dřevo nezešedne rovnoměrně. Jinak zešedne nekrytá plocha na jižní stěně a jinak na stěně “za rohem”. Podobně jako na této fotografii:

dřevěná_fasáda_2_strany


To je jedním z hlavních momentů, kde investoři nejvíce ocení přednosti fasádních prken Timbermax. Kromě exkluzivního vzhledu, který věrně připomíná dřevěné fasády, jsou to zejméne tyto vlastnosti:

Vysoká barevná stálost s 25-ti letou zárukou

Bezkonkurenční odolnost vůči flekům s 25-ti letou zárukou

Vysoká mechanická odolnosť povrchu

Podrobné informace o úžitných vlastnostech a přednostech fasádního obkladu Timbermax si můžete přečíst na těchto podstránkách:

informace o materiálu   timbermax vs. konkurence

Fasádní obklad exotic

Provětrávaná fasáda Timbermax®

Neustále stoupající dopyt po provětrávaných fasádách jako po moderním, trvanlivém a esteticky hodnotném řešení povrchu fasád, dostává stále víc do popředí moderné obkladové materiály a systémy jejich kotvení.

Dřevo bylo a vždy bude jedním z nejdůležitějších materiálů v naší architektuře. Jeho neopakovatelný vzhled často dává zapomenout na mnohé jeho nedostatky, které se dají částečně eliminovat ochrannými nátěry. Dosud se ale nikomu nepodařilo vyrobit chemikálii, která zabezpečí rozměrovou a tvarovou stálost a původný vzhled dřeva na mnoho let.

Dřevoplastové fasádní profily Timbermax jsou výrazným krokem vpřed nejen v oblasti eliminace nedostatků dřeva při použití v exteriéru, ale i v přiblížení se vzhledu pravého dřeva, konkrétně exotických dřevin, kterých vzhled výborně zapadá do evrópské architektury, oživuje a zdůrazňuje výjimečnost stavby.


fasádní desky označení

Fasádní profily

Pro obklad fasád z prken Timbermax EXOTIC jsou určeny profily T138 a T73 v mnohých barevných provedeních, které věrne připomínají exotické dřeviny. Každé prkno má originální zbarvení, neexistují dva stejné kusy. Na každém prknu je potlač s názvem a typem profilu, barvou a dátumem výroby. Oba typy fasádních profilů jsou konstruovány tak, že je možná jejich kombinace a tím můžeme dosáhnout efektní vzhled fasády.


systém kotvění fasádnich desek

Systém kotvení fasádních prken

Tvar fasádních profilů T138 a T73 je navrhnutý tak, aby se zabránilo průniku vody a snéhu pod obklad přesto, že mezi deskami je podélná mezera 2 mm. Masivní konstrukce prken a vysoká tvrdost obalu Protect shell zaručuje vysokou mechanickou odolnost. Navyše, běžné škrábance jsou snadno opravitelné.

Fasádní obklad Timbermax se k podkladové konstrukci upevňuje pomocí nerezových montážních klipů a šroubů.


fasáda detail

Fasáda a detaily

Při montáži se zaměřujeme na dosažení maximálního vizuálního efektu a zachování čistých linií. Nepoužíváme žádné rohové, krycí lišty ani dopojovací lišty. Všechny vnější vertikální a horizontální rohové spoje jsou řešeny spojením dvou desek, zapílených na 45°. Kotvení je skryté, bez viditelných klipů a šroubů.


fasádní obklad T138 - kombinace 3 barev Meranti, Bangkirai, Ipe

Pokládka fasádních prken

Při pdélném nadpájení je maximální doporučená délka prken Timbermax instalovaných na fasádu 3000 mm. Tomu je přizpůsobený rozměrový sortiment, jelikož nejběžněji dostupná délka prken je 2750 mm. Rozměr dřevěných podkonstrukčních hranolů, na které se kotví obklad, je 50x40 nebo 50x30mm. Osová vzdálenost podkladových hranolů podkonstrukce je maximálně 500mm. Aby dřevo jako podkonstrukční materiál vydrželo mnoho let, impregnuje se proti hnilobě a škodcům, ale hlavně - fasáda musí být zhotovena jako provětrávaná kvůli eliminaci vlivu vlhkosti na dřevo a ostatné konstrukční materiály (zdivo, izolace…).


Při sestavování kladacího plánu doporučujeme navrhovat různé délky a náhodné rozmístění prken Timbermax, čímž se dosáhne nejefektnější a nejpřirozenější vzhled fasády. Stále populárnéjší se stáva plánovaná, nebo náhodná kombinace prken více barev.


spojovaní fasádních desek

Upevnění fasádních desek

Fasádní obklad Timbermax se kotví k podkladní konstrukci pomocí nerezových montážních klipů a šroubů. Fasádní desky je možné instalovat horizontálně i vertikálně. Na dřevěnou, hliníkovou nebo kombinovanou podkonstrukci. Hlavním funkčním prvkem Odvětráné fasády je odvětraná mezera minimálně 30mm. Odvětraná mezera musí být průchozí v celé výšce, tak aby byl zajištěn přísun a odvod vzduchu min. 200 cm² / bm.


odolnost fasádnich desek

Nulová údržba fasády

Na fasádní obklad je poskytována 25 letá záruka na barevnou stálost, odolnost vůči skvrnám a flekům. Fasádní obklad Timbermax nevyžaduje absolutně žádnou údržbu. Platí to zejména pro plochy, kde je přístup deště. V těchto místech je povrch doslova samočisticí. Jinde stačí použít proud čisté vody. Pokud jsou fleky např. z ptačích exkrementů již zaschlé, stačí je jednoduše otřít vlhkým hadrem. V případě intenzivnějšího znečištění lze použít slabý nekoncentrovaný roztok s neagresivním saponátem, kterým se fasáda pomocí hadru nebo měkkého kartáče očistí, následně opláchne proudem vody. Pro zachování barevné stálosti není třeba používat žádné ochranné nátěry. Desky Timbermax se ani nedají natírat.


značka fasadních kotev

Kotvění podkonstrukce

Pro všechny typy podkonstrukcí doporučujeme kotvící prvky od renomovaného francouzského výrobce Etanco. Skupina LRETANCO zaujímá vedoucí místo na Francouzském trhu s 60-ti letou tradicí ve výrobě kotvících prvků v oblasti stavebnictí, hlavně v specifických oblastech, jako provětrávané fasády a střechy. Společnosť LRETANCO byla založena v roku 1952 a je známá především kvalitou svých výrobků, které odpovídají Evropským předpisům. Má k dispozici šest výrobních závodoů, centrum logistiky je v Paříži. Společnosť je členem asociace AFIX (asociace výrobců upevňovacích prvků.)


rozmístění fasádních kotev

Montáž kotvení

Horizontální rozestupy kotvících prvků podkonstrukce jsou maximálně 500mm, vertikální vzdálenosti jsou závislé od tloušťky izolace, typu obvodového zdiva, výšky a geografické polohy budovy, na kterou se fasáda instaluje. Před instalací podkonstrukce je vždy třeba udělat přepočet rozmístění kotev, který zohledňuje tyto faktory, tím se zabezpečí dlouhodobá bezproblémová funkčnost odvětrané fasády.


montáž fasády bez kotev

Fasáda s dřevěnou podkonstrukcí

Použití dřevěných hranolů je nejlevnější varianta podkonstrukce. Vhodné dřevo musí být ve třídě S0, SI podle předpisů ČSN a EN. ČSN EN 49 1531, které obsahuje maximálně 12- 15% vlhkosti a je impregnované prostředkem proti škůdcům, dřevokazným houbám, plísním a vlhkosti. Hranol má nejačastěji rozměr 50x40 mm, je ohoblován minimálně na straně, na kterou se kotví obklad. Dřevěná podkonstrukce se používá při montáži obkladu Timbermax bez použití tepelné izolace, nebo maximálně do tloušťky izolace 80 mm. Při provětrávané fasádě s dřevěnou podkonstrukcí není nutné obávat se o její životnost, když je zkonstruována z kvalitního, profesionálně zpracovaného a ošetřeného dřeva. Musí být ale zkonstruována v souladu se zásadami montáže provětrávaných fasád.


montáž fasády s pomocí kotev

Podkostrukce s fasádními kotvami

Vpřípadě, že fasádní obklad Timbermax neslouží jen jako dekorativní prvek fasády, ale je součástí funkční odvětrané fasády, jejíž izolace přesahuje tloušťku 80 mm je vhodné použít kombinovanou podkonstrukci, která umožní instalaci tepelné izolace až do tloušťky 300 mm. Skládá se z fasádní kotvy ISOLCO 3000P upravené galvanizováním a smrkového hranolu rozměru 40x60mm. Horizontální rozestupy fasádních kotev jsou maximálně 500 mm. Při montáži obkladu Timbermax na dřevěný hranol je třeba na hranol nalepit černou EPDM pásku, která zamezí průniku vody mezi zadní stranu obkladu a hranol a tím se zabrání znehodnocení dřeva. Také slouží k překrytí svislých spár mezi jednotlivými deskami.


montáž fasády na hliníkovou konstrukci

Hliníková podkonstrukce

Poslední typ podkonstrukce, který se používá pro obklad Timbermax je hliníková podkonstrukce. Její výhoda je v nízké hmotnosti, vysoké pevnosti a dlouhé životnosti. Všechny tyto výhody se promítnou do vyšší ceny podkonstrukce v porovnání s dřevem. Fasádní kotvy ISOLARU LR zajistí odsazení fasády o 60 až 300 mm od stěny, čímž je možné použít u tohoto typu podkonstrukce tloušťku izolace až do 300 mm. Jako nosný profil pro obklad Timbermax slouží FACALU T profil s rozměrem 80x52x2mm. Při montáži obkladu na hliníkovou podkonstrukci je nutné brát v úvahu roztažnost hliníkových profilů. Proto doporučujeme zvolit montáž jen do rukou zkušených montážníků.


fasádní izolace

Zateplení fasády

Pro zajištění tepelné izolace fasád používáme Isover AKUPLAT je to izolační deska ze skelných vláken s velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, má vynikající akustické vlastnosti z hlediska zvukové pohltivosti. Výhodou je snadná manipulace a zpracování. V praxi je ověřena dlouhodobá životnost, spolehlivá funkčnost, ekologická a hygienická nezávadnost. Společnost ISOVER s celosvětovou působností, vyvíjí a prodává izolační materiály v té nejvyšší kvalitě již od roku 1936.


fasádní difúzní fólia

Parozábrana

Nedílnou součástí odvětrané fasády je difúzní fólie, která slouží k zajištění funkčnosti tepelné izolace. Dörken DELTA-Fassade je 200 g / m² difúzně otevřená ochranná fólie s vysokou stabilitou proti UV-záření pro zateplené fasády s obkladem s otevřenými spárami. Je vyrobena ze speciální povrstvené vysoce pevné polyesterové textilie s vodotěsným plastovým povrchem. Fólie je vodotěsná s dlouhodobou UV-odolností zajišťuje spolehlivou ochranu proti vnějším vlivům, hodnota rd jen 0,02 m zajistí prostup vodní páry z vnitřní strany ven. Tím je zaručena funkční a stále suchá tepelná izolace.


PRODUKTYfasádní obklad Timbermax EXOTIC Bangkirai

Fasáda Timbermax EXOTIC meranti

fasádní obklad Timbermax EXOTIC - Meranti

Fasáda Timbermax EXOTIC v kombinácii Meranti, Ipe, Garapa