TERASY A FASÁDY TIMBERMAX VS. JINÉ KONKURENČNÍ VÝROBKY
Natejto podstránce jsou důležité informace o rozdílech mezi některými WPC deskami používanými nejčastěji na terasy, fasády, nebo ploty. S prodejem a realizacemi teras, či fasád z WPC materiálů máme zkušeností na rozdávání, věnujeme se této specializaci od roku 2009.
Po několika negativních zkušenostech a odezvách zákazníků od roku 2013 nabízíme jen dvouvrstvé kompozitní profily Timbermax. Od té doby jsme demontovali několik dřevěných a dřevoplastových WPC desek a vyměnili za desky Timbermax. Byly “staré” většinou kolem 5 let a nejednalo se vždy o levné WPC z Číny.
Nejdéle zkušenosti (více než 20 let) mají s terasami z wpc v USA a právě proto se především v USA před několika začali vyrábět a stále více se na trhu prosazovat profily vyráběné dvojitou extruzí. Odborná veřejnost dokonce předpokládá více než 70% -ní zastoupení těchto moderních wpc materiálů v průběhu příštích let.
Prkna Timbermax Exotic na terase
Charakteristika a vlastnosti bežných drevoplastových (WPC) profilov.
Pod pojmem “běžné wpc prkna (profily)” rozumíme dřevoplastové profily vyráběné jednoduchou extruzí, které tvořili do konce roku 2012 přibližně 99%-ný podíl prodaných dřevoplastových profilů na našem trhu. Postup výroby terasových a fasádních profilů zjednodušeně vypadá tak, že směs plastového granulátu, dřevěných pilin a aditiv je extrudovaná přes formu. Výsledný produkt po schlazení vodou není ještě připraven na použití, protože plastová složka je vyplavená na povrchu profilu. Tento povrch se po vychladnutí mechanicky obrousí, čímž se povrch zdrsní a dostane matný, přirozenější vzhled díky tomu, že se na povrchu ukážou dřevěné piliny. Zároveň je toto obroušení povrchu terasových prken nezbytné, aby sa dosáhlo kýžených protišmykových vlasností. Jsou na trhu i dodavatelé, kteří nabízí neobroušené profily. Ty mají o něco odolnější povrch vůči vlhkosti a flekům, ale kromě toho, že mají výrazný plastový vzhled, jejich povrch je podstatně méně odolný vůči šmyku a škrábance jsou neopravitelné a proto je uživatel stejně odkázán po čase celou plochu terasy obrousit.
Právě obroušený povrch wpc profilů je jednou z najdůležitějších výhod dřevoplastu oproti dřevu, nebo dlažbě v oblasti protišmykových vlastností, ale zároveň je jeho nejcitlivější stránkou, která přináši několik nedostatků.
Práve takto obrúsený povrch wpc profilov je oproti drevu, alebo dlažbe veľmi dobrý v odolnosti proti šmyku. Zároveň je aj ich najcitlivejšou stránkou s viacerými nedostatkami. Týká se to prakticky všech WPC desek vyráběných touto technologií, bez ohledu na to, zda byly vyrobeny v Číně, nebo Německu.
Navzdory několika nedostatkům mají tzv. běžné WPC desky jisté výhody oproti dřevu nebo dlažbě a proto si stále najdou své zákazníky.
Výhody dřevoplastových terasových a fasádních desek oproti dřevěným.
- odpadá nutnost ochranných nátěrů, které jsou při dřevě nezbytné
- výborné protiskluzové vlastnosti i za mokra
- odolnost vůči hnilobě, dřevokaznému hmyzu a plísním
- možnost opravy škrábanců přebroušením, barva v celém průřezu je stejná
- u některých relativně dobrá barevná stálost.
Relativní proto, že je věcí názoru, což kdo chápe pod barevnou stálostí a komu nakolik vadí změna vzhledu, kterou dodavatelé dřevoplastových terasových prken nazývají vyzráváním nebo přirozenou patinou.
Problémy broušených dřevoplastových (WPC) desek.
Prakticky všechny nedostatky má na svědomí povrch terasových prken, který obroušením „odhalí“ dřevěné piliny. Obroušení je ale nezbytné kvůli dosažení akceptovatelného vzhledu a protismykových vlastností.
Kromě méně priřozeného vzhledu dřevoplastu oproti dřevu se nedostatky obroušeného povrchu WPC prken projevují v třech hlavních parametrech kriticky důležitých pro užívatele:
Slabá odolnost vůči skvrnám a z toho vyplývající náročná údržba.
Povrch terasových a fasádních profilů z běžného WPC je do jisté míry nasákavý díky „odhalení“ dřevěných pilin po obroušení profilů ve výrobě. Projevuje se to flekatěním povrchu terasy, nebo fasády po deštích – po vypaření vody se na povrchu vytvoří mapy, které většinou vplivem UV záření časem mizí. Horší je to na místech, kde není přístup přímého slnečního svitu. Úplně nejhůře jsou na tom zákazníci, kteří mají částečne, anebo úplně zastřešeou terasu, kde si občas i zagrilují. Fľleky od vyprsknutého tuku, spadlého kečupu, vylitého červeného vína… jsou pro terasová prkna z béžného WPC noční můrou. Dodavatelé proto doporučují takéto situace řešit okamžitým očištěním takto znečištěných terasových prken vlažným saponátovým roztokem a opláchnutím vodou – čož je dost nekomfortní, obzvláště za přítomnosti návštěvy. I když sa to udělá, fleky zůstávají a je třeba počkat několik dní, dokud je slunce “vytáhne”. To ale platí jen pro terasy s dostupností přímého slunečního svitu…
Šmouhy na povrchu terasy z broušených WPC prken.
Působením UV záření v průběhu několika týdnů až měsíců po instalaci terasy získá povrch prken „patinu“. Jedná se vlastně o tenkou vrstvou, která pod vlivem UV záření zvětrá do vizuálně trochu odlišného odstínu oproti původní barvě. Po obroušení této zvětralé vrstvy z povrchu terasových prken se odhalí původní barevný odstín materiálu. Problém je ten, že obroušení této vrstvy jde velice snadno a negativním projavem jsou čmuhy po posouvání zahradního nábytku, nebo jiných mechanických vlivů. Zde je výsledek:
Barevná stálost wpc prken.
Pravdou je, že hnědá terasová deska bude i po letech hnědá, šedá i po letech šedá … Pod barevnou stálostí dodavatelé chápou fakt, že prkna nezešednou jako neošetřovaná dřevěná terasa. Často ale neupozorňují, že se mění odstín a celkový vzhled už po několika měsících. Někteří dodavatelé tuto změnu nazývají „přirozenou patinou“. Zní to sice pěkně, ale pohled mnohých zklamaných majitelů terasy z dřevoplastu je úplně jiný: z pěkné výrazné barvy terasy se stane něco zašlé, protože povrchová vrstva zvětrá, barva ztratí na saturaci a pokud si zákazník při výběru barvy srovnával barvu terasových prken například s barvou rámu dveří na terase, případně s barvou jiného prvku stavby, tak po několika měsících může být zklamaný. Ale jak je výše zmíněno, je to věcí názoru a náročnosti zákazníka. Je třeba připomenout i to, že různé barvy různých značek a druhů WPC mají různou barevnou stálost.
Na fotkách je WPC terasa z prken vyrobených v Německu a ne zrovna levných. Asi takto vypadá WPC terasa bez pravidelné údržby. V dřevěných pilinách se zachytávají nečistoty, mechy, plísně … Čím déle se nechá terasa bez pořádného drhnutí, tím rychleji dojde k její vizuální změně jak vidno na fotografii.
Dodavatelé terasových desek z broušeného WPC sice udávají nenutnosť natírání prken, jak je to nutné u dřevěných terasách, ale příliš nemluví o nutnosti pravidelného čištění. Pokud se terasa pravidelně nečistí, odstranění takové “patiny” je velmi pracné a náročnější než u dřevěných terasách.
Rozmerová stálost.
Dodavatelé dřevoplastových WPC prken jako jednu z výhod tohoto materiálu udávají rozměrovou stálost. Přitom broušené WPC desky podléhají díky v nich obsažené plastové složce změnám rozměrů vlivem teploty. Týká se to hlavně délky prken. Běžná 4 m dlouhá deska nainstalována v letních vedrech se v zimě může zkrátit i o 10 mm. Kromě teploty na rozměry WPC prken ovlivňuje i vlhkost. Pokud se během instalace vystřídají horké slunečné dny s deštěm, je pro každého řemeslníka skoro nemožné dopředu předpovědět, jak a nakolik se prkna smrští nebo natáhnou.
Broušené WPC desky absorbují vlhkost, protože jejich povrch je broušený, čili dřevěné piliny obsažené v materiálu nejsou nijak před vlhkostí chráněny. Výsledkem jsou často příliš velké dilatační mezery ve spojích mezi deskami, což výrazně kazí celkový dojem a vytváří prostor pro usazování se nečistot. Stává se i to, že se prkno smrští natolik, že její pero se vyvlékne z klipu, který přichycuje její konec o podkonstrukci.
Další estetickou vadu způsobuje absence fixačních klipů. Seriózní firma montuje WPC terasy tak, že každá jedna deska je upevněna jedním fixačním klipem, který zafixuje desku v daném místě. Buď na jejím konci, nebo uprostřed. Při absenci fixačních klipů se stane, že po absolvování několika změn délky desek a jejich posouvání se vlivem počasí se změní velikosti dilatačních mezer v místech spojů a variují od 0 do 15 a i více mm. Tato vada způsobuje vrásky majitelům WPC teras, nemluvě o majitelích ne právě laciné fasády.
Vlastnosti terasových a fasádních desek Timbermax EXOTIC.
Z tabulky porovnání nejdůležitějších parametrů vyplývají mnohé kvalitativní odlišnosti dřevoplastových prken Timbermax od tzv. běžných WPC profilů, které jsou důležité z hlediska estetiky a uživatelských vlastností materiálu pro zákazníka. Tyto odlišnosti má „na svědomí“ právě dvojitá extruze, která povrch dřevoplastového jádra obohatí o ochrannou povrchovou vrstvu Protect Shell. Zhrnutí nejdůležitějších profitů pro zákazníka, který se rozhodl pro terasu, fasádu, nebo plot z prken Timbermax:
Vyšší barevná stálost.
Je zajištěna odolným HDPE s přidáním kvalitních barviv a UV stabilizátorů. Tento povrch neobsahuje žádné dřevo, nebo podobný materiál, který neodolává UV záření.
Na terasové a fasádní profily Timbermax EXOTIC platí 25 letá záruka na barevnou stálost a odolnost vůči skvrnám při běžném rezidenčním použití (tzv. Domácí podmínky).
Na fotografii obklad realizován v roce 2013 (budova v popředí) a obklad realizován v roce 2016 (budova vpravo). Jedná se o projekt rodinných domů a bytů Zahradní město Brno-Líšeň.
Vzhled podobný dřevu.
Při extruzi ochranné vrstvy na povrch dřevoplastového jádra se používá najmodernější technologie s náhodným mícháním barev, což zaručuje, že nenaleznete dvě stejná prkna - přesně jako u dřeva. Při výrobě WPC profilů Timbermax se technici soustředili především na co najvěrnější přiblížení se vzhledu prken z exotických dřevin, protože jedině tyto nádherné dřeviny dávají užívatelům pocit nekompromisné kvality a luxusu. Na fotografiích realizací se dá celkem dobře zhodnotit výsledek této snahy.
Tepelná roztažnost.
Díky svému složení a pokrokové technologii výroby mají profily Timbermax podstatně nižší tepelnou roztažnost oproti většine WPC kompozitů. Rádově sa jedná o rozdíl až 40-50%. V praxi se to prejavuje tak, že dilatační spáry při nadpájení prken jsou menší, čož má příznivý vliv na celkovou estetiku. K profilem Timbermax se samozřejmě dodávají i fixační klipy, které zafixují každou desku v jednom místě a zajistí rovnoměrné dilatační spáry.
Samočisticí povrch
Kriticky důležitá je odolnost terasových, zda fasádních prken vůči mechanickému poškození a flekům způsobených převážně mastnotou, potravinami a tekutinami. V tomto ohledu představují WPC desky Timbermax výrazný posun ve vylepšení užitných vlastností dřevo-plastových kompozitních materiálů. Pro majitele terasy, nebo jiné malé stavby z profilů Timbermax není nic jednoduššího než jejich údržba. Odolný povrch stačí v případě znečištění opláchnout proudem vody, na povrchu nezůstávají žádné fleky, na které je třeba čekat, až zmizí. Z dosavadních zkušeností můžeme bez nadsázky konstatovat, že desky Timbermax mají samočisticí povrch. Na odkrytých prostorách vlastně stačí počkat na déšť …
Hladký povrch.
Málokdo si to uvědomuje, ale dřevěná terasová prkna se vyrábějí drážkované kvůli dosáhnutí alespoň jaké-také odolnosti vůči smyku za mokra, a to také jenom v příčném směru. Trh se tomuto vzhľledu zejména v EU přizpůsobil a bral ho jako něčo přirozené. Proto se i většina dodávateľů běžných WPC prken rozhodla tímto směrem pokračovat, i kedyž z hlediska protišmykovosti je to úplně irelevantní. Jsou zde však ďalší dvě příčiny výroby drážkovaných WPC profilů, a to nižší cena díky nižší spotřebě materiálu a vzhled, protože drážkovaný reliéf povrch vzhledově ozvláštní a alespoň z dáľky jako - tak přiblíží dřevu.
Terasové a fasádní prkna Timbermax mají hladký povrch, protože nepotřebují bojovat s napodobováním vzhledu dřeva pomocou drážkování. Jednoznačnou a velmi důležitou výhodou hladkých profilů, kterou ocení po čase každý zákazník, je jednoduché čištění, protože není odkázán na pohyb metlou ve směru drážek. Je dobré také vyzkoušet kleknout si na drážkovaná prkna holým kolenem, stačí několik vteřin… Při hladkých prknech není nutné ani vymetání dešďové vody z drážek, kde se ráda zdržuje, resp. spádovat kvůli odtoku vody celou terasu. Na takouto „maličkost“ si nejčastěji vzpomenou majitelé bazénů a jazírek, u kterých mají terasu, nebo mólo z drážkovaných terasových prken s drážkama ve směru do vody. Často se potýkají s tím, jak zabránit vtékání špinavé vody z terasy do jezírka, které je na změnu kvality vody citlivé. Hladký povrch je samozřejmě také příjemnější na chůzi.
Tvar profilov.
Tvar profilů Timbermax je navrhnutý tak, aby i ten nejnáročnější zákazník měl pocit dokonalosti při pohľedu na dokončené dílo. Hlavné profity pro zákazníka vyplývající z tvaru profilů Timbermax:
- neviditelná podkonstrukce a prostor pod terasou přes mezeru mezi prkny
- zamezení propadnutí mincí, prstenů a jiných cenností mezi prkny pod terasu
- mezera mezi prkny jen 2 mm umožňuje bezproblémovou chůzi na tenkých podpatcích
Konštrukcia profilov.
Jádro terasových a fasádních profilů Timbermax je vyrobené z kvalitního WPC materiálu vysoké hustoty, což umožňuje vyrábět profily komůrkové konstrukce. Plynou z toho tři výhody:
- nižší cena
- nižší hmotnost
- větší podélná pevnost - desky se méně prohýbají
Oblý tvar komůrek zajišťuje komůrkovým profilům Timbermax pevnost srovnatelnou s pevností plných terasových prken, ale mnohem větší ve sorovnání s prkny s hranatými komůrkami. Sila působení hmotnosti a nárazu je roznášená obdobně jako je to při obloukových konstrukcích (mosty, viadukty…). Použití plných profilů je efektní jenom když zákazník požaduje ukončení hran jednoduchým ořezáním prken bez použití ukončovacích lišt. Pro ty zákazníky je v nabídce plný profil S 138 rozměrů 138 x 23 mm kombinovatelný s profily komůrkovými na stejné ploše.
Sortiment.
imbermax má v nabídce 2 profily stejné tloušťky, ale rozdílné šířky (138, resp. 73 mm), což poskytuje více možností pro kreativitu architektům a dizajnérům. Pro zákazníky požadující ukončení plochy viditelným řezem profilů jako je tomu u dřevěných terasách, je v nabídce i plný profil S 138 rozměrů 138 x 23 mm.
Montážní doplňky.
Pro terasy, či fasády z dřevoplastu je kriticky důležitá kvalita spojovacího materiálu, hlavně klipů, pomocí kterých se upevňují terasová a fasádní prkna o podkonstrukci. Zákazník to zjistí až po čase, když se některé klipy uvolní, posunou, a při chůzi po terase cítit vůli. Terasový a fasádní systém Timbermax obsahuje kvalitní klipy a vruty z nerezavějící oceli patřičnědimenzované na dlouholetý provoz.
Terasy z profilů Timbermax, resp. všech WPC prken, doporučujeme upevňovat na podkonstrukci z hliníku. Hliník je pevný, dokonale rovný a trvanlivý. Navíc je lehký, relativně dobře opracovatelný a dobře drží vruty. Ve všech ohledech výrazně předčí podkonstrukci z dřevoplastu, nebo ze dřeva.
Kvalita montáže.
Tak jako například při výrobě aut nestačí jenom použít kvalitní materiály, tak při terasách a fasádách minimálně 50% kvality konečného díla zajišťují ruce a mozky montážních pracovníků. Rozdíly se dají rozeznat na detailech. Montáž terasy, nebo fasády z dřevoplastových prken vůbec není tak jednoduchá, jako se snaží zákazníky přesvědčit prodejci, kterých cílem je co nejrychleji prodat co nejvíce materiálu. Na zjednodušených montážních návodech to tak vypadá, ale ve skutečnosti je každá jedna terasa, nebo fasáda jedinečná stavba vyžadující si individuální přístup a zručnost, přičemž standardizovaný montážní návod je tu použitelný jen v omezené míře. Terasa a fasáda se nedá porovnat s nábytkem Ikea…
Jako dovozce WPC profilů Timbermax zajišťujeme pro zákazníky kompletní dodávku díla včetně odborné montáže po celé ČR prostřednictvím námi školených řemeselníků s mnohaletými zkušenostmi s více materiály, včetně dřevoplastů. Naší snahou je mít kontrolu nad kvalitou celého díla s cílem dosahovat maximální spokojenost zákazníků, která je pro nás nejlepší reklamou. Za vady způsobené chybami při montáži provedené námi nezaškolenými řemeselníky nemůžeme nést odpovědnosť.
Možné argumenty proti wpc profilům Timbermax:
“Je to umělina.”
Ochranná vrstva Protect Shell je opravdu „umělina“, podobně jako například obaly na potraviny. Také dřevo, obzvláště při použití v exteriéru, je ošetřeno ochranním nátěrem, často dokonce vícevrstvovým. Jedná sa o chemikálie, kterých aplikace je nevyhnutná na ochranu dřeva, čili pravého dřeva se ve skutečnosti nedotýkáme. Srovnávání dotyku je proto irelevantní, relavantní je rovnání vzhledu. Na terasu se člověk vždy díva z výšky minimálně 100 cm a nechytá prkna do rukou a neohlíží si je zblízka… Fotky v naší galerii odpovídají realitě, každý se může osobně přesvědčit v naší vzorkovně, nebo na různych stavbách realizovaných z profilů Timbermax.
Při výrobě profilů Timbermax EXOTIC se návrháři a technici soustředili především na co nejvěrněji přiblížení se vzhledu prken z exotických dřevin, protože ty dodávají uživateli pocit nekompromisní kvality a luxusu. Pocit lásky k přírodě je při použití exotických dřevin diskutabilní, obnova tropických pralesů - plic naší planety, je podstatně složitější než obnova rychle rostoucích smrkových lesů.
“Vysoká cena.”
Je to velmi relativní pojem. Samozřejmě, jednoduchšší výroba má za následek nižší cenu, což je případ běžných terasových prken z WPC, ale ve srovnání s cenami kvalitních exotických dřevin jsou ceny profilů Timbermax na přibližně rovnaké úrovni, oproti dřevině ipe dokonce nižší, nemluvě o teaku. To všechno bez ceny co i len prvního nátěru hned po instalaci dřevěné terasy, nebo fasády. Ve srovnání s obdobnými WPC profily vyráběnými podobnou technologií jako profily Timbermax, je cenová výhoda na straně Timbermaxu díky komůrkové konstrukci – nižší spotřebě materiálu.