Podlaha na terasy
V minulosti relativně podceňována funkce terasy u rodinného domu je dnes úplně jinde. Terasa se stala jedním z hlavních, ne-li prioritním prvkem, který určuje charakter bydlení.
Terasa je důvodem, proč se lidé stěhují z bytu do rodinného domu. Možnost vybudovat si terasu podle svých představ bez prostorových či jiných omezení je tím faktorem, který převládá při takovém rozhodnutí. Často se však stává, že během stavby se na terasu jaksi zapomene, rozpočet se překročí a na to nejdůležitější - na pěknou terasu, nezůstane dost peněz. A skutečně pěkná a funkční terasa není zrovna levná záležitost, proto se vyplatí tuto investici zodpovědně naplánovat.
Terasy vybudované z terasových prken Timbermax jsou určeny právě pro ty, kteří si dají záležet na tom, kde stráví své nejkrásnější chvíle s rodinou, či přáteli. Kromě exkluzivního vzhledu, který věrně připomíná dřevěné terasy, majitelé terasy Timbermax ocení zejména tyto její vlastnosti:
Vysoká barevná stálost s 25-ti letou zárukou
Bezkonkurenční odolnost vůči flekům s 25-ti letou zárukou
Vysoká mechanická odolnosť povrchu
Bližší informace o produktech, sortimentu a přednostech kompozitního materiálu Timbermax a jeho srovnání s běžnými WPC terasovými deskami najdete v těchto sekcích:
informace o materiálu timbermax vs. konkurence
Timbermax přináší majitelům teras kromě reálného vzhledu dřeva i novou dimenzi bezúdržbovosti díky vysoké odolnosti povrchu profilů vůči běžným nečistotám, včetně problémových potravin a nápojů jako mast z masa, červená řepa, červené víno, káva apod. Žádná z nich neprosákne do materiálu díky oděruvzdorné povrchové ochranné vrstvě Protect shell. Po znečištění terasy během grilování s přáteli můžete počkat, dokud odejdou domů a až potom umýt terasu jednoduchým opláchnutím vodou. Oproti tomu na dřevěných terasách a terasách z běžných dřevoplastových desek výrobci doporučují ihned umýt znečištěnou plochu saponátovým roztokem a opláchnout vodou, což je dost těžké si představit během grilování s přáteli. Ani pak však fleky z terasy nezmizí, ještě třeba několik dní počkat až jejich sluneční záření vytáhne. Podstatně horší je to na zastřešených terasách bez přístupu slunečního záření - fleky zůstávají a terasové desky musí být pokaždé důkladně vyčišteny, někdy až obroušeny. Tím se ale na povrchu odhalí původní nezvětralých barevný odstín … Zkušeností s běžnými WPC terasami je už i u nás dost na to, aby zákazníci věděli relevantně zhodnotit, co je pro ně výhodné a za jakou cenu.
Timbermax je mezi bezúdržbovými materiály na terasy výrazným krokem vpřed nejen v oblasti napodobení vzhledu dřevěných teras, ale i ve vylepšení nejdůležitějších technických a užitných vlastností. Svědčí o tom rastoucí počet zájemců díky pozitivním referencím.
Nadměrné přehřívání WPC teras v letních vedrech.
Někteří zákazníci mají obavy z nadměrného přehřátí WPC profilů v letních vedrech. Týká se to zejména terasových prken. Je tomu tak, ale srovnávací testy prokázaly, že se jedná o rozdíl přibližně jen 5 - 7 °C při srovnání dřeviny merbau s nátěrem obdobně tmavé barvy jako barva srovnávaných WPC prken. Jedná sa o povrchovou teplotu, kterou vnímáme pouze při přímém doteku s kůží. V praxi to znamená, že se po terase dá projít bosou nohou, ale delší stání na jednom místě je už dost nepříjemné. Tato nevýhoda není natolik podstatná, když si uvědomíme:
-
kdo z nás se pohybuje venku po terase naboso a potom jde s špinavýma nohama zpátky do čistého bytu… Drvivá většina z nás se po terase pohybuje v pantoflích.
-
kdo z nás sa vystavuje přímému slunečnímu záření v těch největších vedrech? Terasová prkna se přehřejí pouze pod přímým slunečným zářením, ne od horkého vzduchu. V letních vedrech je určitě příjemnější a zdraví méně škodlivý pobyt ve stínu a tam se terasová prkna nepřehřejou.
-
opalovat se přímo na dřevěné terase je riskantní kvůli hrozbě od třísek, čiže každý si stejně pod sebe rozprostře např. osušku. Ta zamezí přímému kontaktu kůže s terasovými prkny, takže jejich teplotu nebude ležící člověk vnímat. Na přerušení přímého styku s kůží stačí například i tenké ponožky a teplotu terasových prken necítíme.
-
terasa se užívá 150 - 200 dní v roku. Letních veder je v roku možná 30-40, i to je třeba počítat jen s časem kolem 11-16 hod. a pouze za přímého působení slunečního záření na terasu.
Rozpálená terasová prkna z WPC vychladnou chvíli po příchodu mraků, nebo po otevření markízy… na rozdíl od kamene a keramiky, které teplo výslovně akumulují. Mimo letních veder je tato vlastnost WPC teras výhodou. Podlaha není studená jako kámen, nebo keramika, ale příjemně teplá už pod březnovým sluncem.
Montáž terasy Timbermax
Podkoštrukcia pod terasové dosky Timbermax.
Ideální materiál pro podkonstrukci je hliník, který je vysoko odolný a trvanlivý materiál s vynikajícím poměrem hmotnost/pevnost. Kromě toho jsou hliníkové profily dokonale rovné a výborně drží šrouby, mnohem lépe než hranoly z dřevoplastu. Dokonale rovná podkonstrukce je nevyhnutným předpokladem pro zmontování dokonale rovné terasy. Není třeba zdůrazňovat, jak zbytečná práce je vyrábět podkonstrukci méně trvanlivou (například z dřeva), jako samotná terasová prkna. Přitom cena není podstatně vyšší oproti levnějším řešením, které jsou, jak to často bývá, levnější jen na první pohled.
WPC hranoly - obzvláště ty komůrkové, po upevnění šroubu o betonový podklad mohou praskat a nejsou rovné jako hliníkové profily. Kromě toho WPC hranoly nejsou použitelné pro zhotovení samonosné podkonstrukce na místech, kde podklad pod terasou netvoří rovná betonová deska. Samonosný hliníkový rám se dá jednoduše položit bez ukotvení kamkoli.
Přitom cenový rozdíl mezi hliníkovou a nejlevnější dřevo-plastovou podkonstrukcí je v průměru 270 Korun / m2. Zde se opravdu nevyplatí šetřit!
Mezi hliníkovou podkonstrukci a terasové desky se lepí černá protihluková Top páska vysoké kvality určená do exteriéru.
Možnosti montáže terasy podle podkladu
Montáž terasy na beton
Beton pod terasou musí být vyspádovaný. Hliníková podkonstrukce terasy se upevňuje k betonu pomocí nerezových šroubů s hmoždinkami.
Stavební výška terasového systému (podkonstrukce + terasová prkna + podložky) je v řezu cca 70 mm, je třeba mít tuto informaci na paměti při betonáži podkladu pod terasu. Mnozí stavebníci na toto nemyslí a vybetonují základ příliš vysoko. V těchto případech je možný zmenšit výšku terasového systému s použitím tenčích hliníkových profilů 40 - 45 mm v místech, kde se nachází důležitý detail, napr.prah dveří apod.
Samotná terasa může kopírovat spád betonu, nebo může být položena v rovině. Rozdíly ve spádu betonu a terasy se dorovnávají hliníkovými profily a pryžovými podložkami.
Montáž terasy na obrubníky
Pořádně zhutněné lože z hranatého kameniva je také dobrým podkladem pod terasu. Není nutné spádovat, ale pro řádný odtok dešťové vody by lůžko mělo být alespoň 30 cm hluboké. Horních cca 5 cm tvoří vrstva jemného kameniva, do kterého se naležato uloží běžné chodníkové obrubníky rozměrů 1000x200x50 mm. Zámky na koncích obrubníků pomohou vytvořit obrubníkové pásy - pevnou plochu postačující jako základ pro terasu.
V tomto případě je stavební výška terasového systému včetně obrubníků cca 120 mm, plus třeba počítat s rezervou na dorovnání nerovností. Vzdálenost mezi jednotlivými obrubníkovými pásy (při použití nejběžnějšího podkonštrukčného profilu 60x40 mm) je cca 80 cm. Podkonstrukce se do obrubníků kotví stejně jako do betonu.
Terasu lze smontovat na štěrkové lože i bez použití betonových kostek / obrubníků. V takovém případě se jako podkonstrukce použije samonosný zdvojený hliníkový rám. Celková výška terasového systému je pak od 103 mm.
Montáž terasy na terče
Střešní terasy se nejčastěji montují na plastové terče. Jsou lehké, mají nastavitelnou výšku a sklon podle spádu podkladu. Jsou vhodné pro pokládku teras na střešní izolační PVC fólii (např. Fatrafol).
V tomto případě se smontuje samonosná podkonstrukce, protože není možnost kotvit podkonstrukci o základ. Znamená to větší stavební výšku terasového systému - nejčastěji 110 mm, plus výška terčů (od 35 mm). Spotřeba terčů je v průměru 1 až 2 ks na m2.
Je možné stavební výšku nastavit i na menší, znamená to ale tenčí profily podkonstrukce, jejich hustší rozmístění a větší spotřebu terčů a pracnost montáže.
Montáž terasy na zemní vruty
Tento způsob montáže doporučujeme použít na místech, kde není dostatečně zhutněný podklad. Zemní vruty se zašroubují až do nezámrzné hloubky a zajistí tak pevný základ pro terasu nebo i větší stavbu (zahradní domek). Na dostatečně dimenzované zemní vruty se montují i rodinné domy. Výhodou je, že odpadá nutnost betonování základu. Více info na: www.zemnivruty.cz
Samotný terasový systém je obdobný jako při montáži na terče - samonosná podkonstrukce. Spotřeba zemních vrutů je cca 1 až 2 ks na m2 dle složitosti tvaru terasy.